AK Parti Basın Toplantısında gündeme dair önemli açıklamalar

AK Parti Basın Toplantısında gündeme dair önemli açıklamalar


AVDAN TERMİK SANTRALİ PROJESİ DURDURULDU

AK Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, İl binasından düzenlenen gündeme dair basın toplantısında, Avdan Termik Santrali hakkında açıklamalarda bulundu.
AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz’in evsahipliğinde düzenlenen basın toplantısına AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Denizli Milletvekilleri Şahin Tin, Ahmet Yıldız, Nilgün Ök ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan katıldı.

Basın Toplantısında önemli açıklamalarda bulunan Özkan, termik santralin ÇED açısından yapılmasının uygun olmadığını söyleyerek, termik santral projesinin durdurulduğunu açıkladı.

Grup Başkanvekili Özkan, Tavas Avdan’a yapılması planlanan termik santral hakkında devamla şunları söyledi; “Bölgeye su havzalarına yakınlık, su depolarının bulunduğu bölgede olması, yerleşim alanlarına çok yakın mesafede olması, yasal şartları etkin alan 3 kilometreden daha yakın olması özellikle sağlık ve ulaşım altyapısı ile tarım alanları dikkate alındığı zaman ÇED açısından şu anda yapılması uygun değil.

Bu çerçevede özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan’a bir kez daha teşekkür ediyorum. Birileri bu konulardan daha bahsederken Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan, ilk andan itibaren ve biz de milletvekillerimizle beraber sürekli Enerji Bakanlığımız, Çevre Bakanlığımız, Tarım Bakanlığımızla gerekli görüşmeleri yapmak suretiyle buradaki sıkıntıyı dile getirdik. Yaptığımız görüşmeler çerçevesinde Tavas Avdan bölgesine yapımı planlanan . Termik santral projesi durdurulmuştur. Biz bugüne kadar çevre, tarım, orman sağlıklı yaşam ve yarınlara bırakacağımız bu zenginlikleri koruyarak bugünlere geldik, bundan sonra da ödün vermeyeceğiz.”

Grup Başkan vekli Cahit Özkanın konuşmasının ardından sözalan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Avdan Termik Santrali hakkında açıklamalarda bulunarak, “ ÇED çalışmasında her kuruma kendi görev alanındaki hususlara görüşleri sunulur ve bu görüşler verilir. Biz de bu görüşlerle ilgili çekincelerimizi, sıkıntılarımızı, giderilmesi ve dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili uyarımızı yazdık. ÇED nihai rapor noktasına geldiğimiz, biz sadece kendi görev alanımızla ilgili değil, diğer konuları mesela orman ve tarım gibi konuları da kapsayacak şekilde 16 maddeden oluşan bir itirazımız söz konusu oldu. Bu süreçte grup başkanvekilimizin, çok değerli milletvekillerimizin, il başkanımızın bir arada koordinesinde istişarelerimizi yaparak görüşmeler gerçekleştirdik. Bu noktada en son yapmış olduğumuz itiraza karşılık tekrar ilgili firmadan cevaplar geldi. Biz bunları da cevaplıyoruz. Sonuçta sağlık ve çevre konusunda görüşümüz bellidir. Büyükşehir olarak biz konuyu en ince noktasında kadar değerlendirdik. Esas olan gayret etmektir, biz bu mücadeleyi verdik” dedi.

AYDIN -DENİZLİ OTOYOLU 11 HAZİRAN’DA İHALEYE ÇIKIYOR

AK Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Basın Toplantısında yaptığı açıklamalarda Aydın-Denizli Otoyolu hakkında da yaşanan son gelişmeleri basınla paylaştı. Özkan; Aydın-Denizli otoyolunun 11 Haziran’da ihaleye çıkacağını belirterek ” 3 yıllık süre zarfında bu yatırım tamamlanarak milletin hizmetine sunulacak” dedi.

Özkan, Aydın-Denizli otoyolu hakkında, “Aydın-Denizli otoyolunun ihale çalışmaları ciddi anlamda hız kazanmış vaziyette. Özellikle otoyolla ilgili şunun altını çizmek istiyorum. Bildiğiniz üzere bugüne kadar otoyol defalarca ihaleye çıktı ve ihale iptal edildi. Acaba neden iptal edildi? İptal edilmesinin bir sebebi var. Bugüne kadar ihale şartnamesi öylesi hükümler içeriyor ki maalesef ihaleye giren firmalar burada karlılık görmedikleri için girdikleri ihalenin şartlarını yerine getirmedi ve iptal edildi. Defalarca bu iptal edilince o şartnameye göre kimse girmedi. Son ihale 11 Haziranda tekrar ihaleye çıkacak. Bu kez inşallah bu ihale kabul görerek hızla kazmalar vurulacak ve 3 yıllık süre zarfında bu yatırım tamamlanarak milletin hizmetine sunulacak. 2023’ten önce de 100. Yılımızın o muhteşem kutlamalarına biz Aydın-Denizli otoyolunun açılışına ve hizmete alınışına tanıklık edeceğiz. Neden bugüne kadar ihaleler iptal edildi de bu iptal edilmeyecek? Çünkü şartname güncellendi ve fizibilitesi yapıldı. 11 Haziran Aydın-Denizli otoyolu için milat olacak” dedi.