İstikrar ve Güven İklimi Olursa Türkiye Kazanır

İstikrar ve Güven İklimi Olursa Türkiye Kazanır

Önceki dönem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, AK Parti Denizli Milletvekili Dr. Sema Ramazanoğlu “Yeni Sistemle Birlikte Ekonomide ‘İstikrar’ ve ‘Güven’” başlıklı bir yazı kaleme aldı...

Yazısında, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte katıldığı İzmir Ticaret Odası’nın Özel Meclis Toplantısı’ndan da anekdotlar paylaşan Dr. Ramazanoğlu, ekonomik başarının esasında istikrar ve güvenin olduğunu belirterek “AK Parti iktidarlarından önce devlet, bu ülkeyi hak ettiği yerlere taşımayı bırakın olması gereken temel yatırımları dahi yapamıyordu. Gerilimi, ekonomik krizi, istikrarsızlığı ve felaket tellallığını fırsata çevirmeye çalışanlar yüzünden de bu ülke çok şey kaybetti.” ifadelerine yer verdi.   

Yapılan icraatların önüne çeşitli engeller çıkmasının, ülke olarak istenilen seviyeye ulaşılamamasının göze çarpan sebebinin mevcut parlamenter sistemin yapısının olduğunu belirten Dr. Ramazanoğlu: “Parlamenter sistemde yürütmenin iki başlı olması maalesef ki siyasi geçmişimizde pek çok krize neden oldu. Bilindiği gibi bunların en büyüğü ve en acısı Cumhurbaşkanı Sezer ile Başbakan Ecevit arasında yaşanan ve siyasi nezaketsizliğe varan tartışmaydı. Bu tartışma ülkemizin yaşadığı en büyük krizlerden birine neden olmuş, pek çok banka batmış, esnaf çok zor duruma düşmüş, vatandaşımız fakirleşmiştir. Bunun yanında parlamenter sistem koalisyonlara yol açarak siyasi istikrarsızlıklara, hükümet krizlerine de yol açmaktaydı. 70'ler ve 90'ları şöyle bir göz önüne getirdiğimizde koalisyonların ülkemize nasıl zarar verdiğini aşikâr bir şekilde görmekteyiz.” dedi.  

Son olarak 24 Haziran seçimlerinin memleket için bir dönüm noktası olacağını hatırlatan Dr. Ramazanoğlu: “Güven ve istikrar ortamından en çok fayda sağlayacak olan, ekonomimiz olacaktır. 24 Haziran seçimleriyle birlikte hem gündemimizden erken seçim çıkmış olacak hem de güçlü bir hükümete Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle kavuşacağız. Bu yeni dönemde hükümetimiz atacağı adımlarla hem ekonomide istenen gelişmeyi sağlayacak hem de daha fazla demokrasi, daha iyi bir hukuk devleti, daha gelişmiş bir sosyal devleti oluşturacaktır. Her zaman dediğimiz bir şey var. İstikrar ve güven iklimi olursa Türkiye kazanır.” ifadelerini kullandı.